W 2006 roku Globalny Raport Ryzyka na liście największych zagrożeń dla ludzkości wskazywał pandemię[1]. Jakie są przewidywania w 2021 roku, skoro poprzednie wyraźnie się potwierdziły? Aktualnie, poza chorobami, specjaliści jako największe niebezpieczeństwo dla ludzkości wskazują wyniszczenie planety. Co kryje się za tym pojęciem i czy możemy podjąć jakieś działania, aby uratować ekosystemy?

DLACZEGO WARTO BYĆ EKO W DZISIEJSZYCH CZASACH?

Pojęcie ekologii jest aktualnie często używane w różnych kontekstach. O ile jeszcze niedawno chodziło o to, by wspierać działania na rzecz środowiska naturalnego, obecnie ekologia jest absolutnym obowiązkiem każdego człowieka. Naukowcy biją na alarm, że stopień, w jakim niszczymy Ziemię, jest największy w historii ludzkości.

Wśród zagrożeń związanych ze środowiskiem naturalnym w roku 2021 specjaliści wskazują:

  1. Ekstremalne zjawiska pogodowe – pożary, wichury, sztormy upały itp.
  2. Niepowodzenie działań mających powstrzymać zmiany klimatu – jest to rozumiane jako wprowadzenie rozwiązań, które zminimalizują zmiany klimatyczne.
  3. Zniszczenia środowiska naturalnego – zrujnowanie ekosystemów, które będzie wynikiem np. wyciekania ropy.
  4. Utratę bioróżnorodności – nieodwracalne szkody dla środowiska z powodu wymierających gatunków.

Trzeba przyznać, że nie wygląda to zbyt optymistycznie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas zaczął już dziś wprowadzanie zmian w codziennych czynnościach. Ogromną szansą dla przyszłości planety jest nauczenie naszych dzieci dobrych nawyków związanych z ekologią i ratowaniem naturalnego środowiska. Jak to zrobić? Warto zacząć choćby od tak drobnych zmian jak kupno ekologicznej szczoteczki do zębów czy worków na śmieci. Każde nasze działanie w tej kwestii ma znaczenie!

MAŁA ZMIANA, DOBRY POCZĄTEK. CO ROBIĆ NA CO DZIEŃ DLA DOBRA PLANETY?

Najprościej rozpocząć wprowadzanie dobrych nawyków od kuchni. To tam bowiem generujemy najwięcej zanieczyszczeń i odpadów. Pierwszym krokiem powinno być zakupienie kosza na śmieci do recyklingu. Dzięki temu w prosty sposób cała rodzina szybko nauczy się segregacji odpadów. Kolejnym krokiem może być rezygnacja z ręczników papierowych na rzecz ściereczek materiałowych wielorazowego użytku. Być może wielu z nas pamięta takie z babcinej lub domowej kuchni. Warto do tego wrócić!

Kolejnym punktem może być odpowiednie przechowywanie jedzenia, wykorzystywanie resztek oraz niemarnowanie pokarmu. Niestety często kupujemy zdecydowanie za dużo, przez co część naszych zakupów ląduje na śmietniku. Odpowiednie zarządzanie zakupami oraz posiłkami w domu może nie tylko przysłużyć się naszej planecie, ale również naszemu budżetowi.  Ponadto zmieńmy plastikowe, jednorazowe naczynia na te wielorazowego użytku.

W łazience numerem jeden powinno być oszczędzanie wody. Zrezygnujmy z wielogodzinnych kąpieli na rzecz orzeźwiających pryszniców. Ponadto kupujmy kosmetyki w szklanych opakowaniach. Myjąc zęby, sięgnijmy po eko szczoteczkę do zębów. Nowa seria Jordan Green Clean została zaprojektowana z myślą o naszej wygodzie, ale również o przyszłości planety i środowiska.

Poza skandynawskim wzornictwem, funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania twórcy zadbali, by szczoteczka ekologiczna została wykonana aż w 90% z materiału pochodzącego z recyklingu. Uchwyt szczoteczki powstał z przetworzonego plastiku pochodzącego z pojemników na żywność, a jej opakowanie z przetworzonych włókien papierowych z produktów na bazie papieru. Pozostałe 10% ze szczoteczki to włosie wytworzone z surowców pochodzenia naturalnego. Szczoteczki są dostępne w wersjach z miękkim i średnio twardym włosiem, co sprawia, że nadadzą się praktyczne dla całej rodziny. To może być nasz mały krok w zmianach codziennych nawyków.

Jeśli chodzi o używanie papieru w łazience, to lepiej wybierać ten z ekologicznych surowców. Oczywiście ten miękki, pachnący i przyjemny w dotyku jest bardziej komfortowy w użyciu, ale to warto przemyśleć, czy nasza wygoda zawsze powinna być priorytetem.

15 NAWYKÓW, DZIĘKI KTÓRYM BĘDZIECIE BARDZIEJ EKO

Oto lista prostych zmian, dzięki którym będziemy postępować bardziej ekologiczne:

  1. Kup sobie oraz całej rodzinie ekologiczne szczoteczki do zębów;
  2. Zakręcaj kran w trakcie mycia zębów;
  3. Zużywaj kosmetyki, pasty do zębów do końca;
  4. Kupuj jedzenie na bieżąco – zrezygnuj z ogromnych zapasów, które potem się marnują;
  5. Wodę, którą myjesz warzywa i owoce, wykorzystaj do podlewania domowych roślinek;
  6. Wykaż się kreatywnością w kuchni! Używaj resztek produktów do nowych dań;
  7. Zamrażaj nadmiar żywności;
  8. Ustawiając zmywarkę, wybieraj tryb eko;
  9. Zrezygnuj z silnych detergentów. Ocet, szare mydło oraz olejki eteryczne potrafią działać cuda!
  10. Jeśli masz własny ogród, zorganizuj swój kompostownik;
  11. Załóż na kran w kuchni filtr wody;
  12. Ustaw swoją lodówkę na 6 stopni;
  13. Kupuj żywność od miejscowych rolników, na straganach, targach;
  14. Zmniejsz ilość spożywanego mięsa do 2-3 porcji w tygodniu;
  15. Kupuj lepsze jakościowo rzeczy, np. ubrania, obuwie. Ich produkcja bardzo zanieczyszcza środowisko, dlatego warto kupić jedną rzecz, która wystarczy nam na dłużej.

Bibliografia

[1] https://smoglab.pl/najwieksze-zagrozenia-dla-swiata-2021-zniszczenie-srodowiska-choroby-i-kryzys-finansowy/

Podobne posty

Stosowanie pasty do zębów z fluorem wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

Pasta z fluorem czy bez? Po co w paście znajduje się fluor?

Pasty z fluorem to z pewnością najpopularniejsze produkty do higieny jamy ustnej. Jeszcze niedawno w szkole przeprowadzano obowiązkową fluoryzację zębów u dzieci. Od pewnego czasu…

Czytaj więcej
Do czyszczenia języka może posłużyć zwykła szczoteczka lub z czyścikiem

Czyszczenie języka podczas mycia zębów. Jak czyścić język?

Czyszczenie języka – dlaczego jest istotne? Czyszczenie języka jest ważne, ponieważ na chropowatej części języka często gromadzą się bakterie, które mogą być źródłem nieświeżego oddechu.…

Czytaj więcej
Zdrowe dziecko ma 20 zębów mlecznych

Zęby mleczne: ile ich jest, kiedy pojawią się stałe i jak o nie dbać?

Zdrowe, białe i równe zęby są nie tylko oznaką zdrowia, ale również wizytówką na całe życie. Dlatego proces dbania o nie należy rozpocząć już u…

Czytaj więcej