Mycie zębów to jedna z tych czynności higienicznych, które wykonujemy bardzo często – przynajmniej dwa razy dziennie. Niestety, może okazać się, że od zawsze robiliśmy to nie tak, jak powinniśmy! W tekście podpowiemy, jak prawidłowo myć zęby, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać.

poprawna technika mycia zębów

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS MYCIA ZĘBÓW

Wiele osób pamięta o codziennej higienie jamy ustnej, ale nie przykłada się do niej należycie. Wydaje nam się, że wiemy, jak myć zęby, a jednak popełniamy wiele błędów. Warto je wyeliminować, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami oraz świeżym oddechem. Efektem właściwej higieny są czyste zęby, bez resztek pokarmowych i świeży oddech. Z kolei dziąsła są różowe, nie krwawią ani nie bolą podczas szczotkowania.

Szczotkowanie przez ok. 30 sekund. Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty, ale większość z nas myje je znacznie krócej – około 30 sekund. Najlepiej zmierz czas, by przekonać się, ile czasu poświęcasz na podstawową higienę jamy ustnej. Można łatwo sprawdzić, czy dwie minuty były faktycznie wystarczające – najlepiej wykonać tzw. „test języka”, czyli przesunąć językiem po powierzchni zębów, aby sprawdzić, czy są one czyste, gładkie i śliskie. Można też sięgnąć po preparaty wybarwiające płytkę nazębną.

Mycie tylko pierwszej linii zębów. Ważne, by starannie szczotkować wszystkie partie zębów. Ich czyszczenie polega przede wszystkim na wykonywaniu łagodnych i krótkich pociągnięć dobrej jakości szczoteczką. Nie pomijaj trudniej dostępnych tylnych zębów, bocznych elementów czy powierzchni żujących. Ważne jest też czyszczenie języka, by odświeżyć oddech i usunąć z niego bakterie.

Czyszczenie zużytą szczoteczką. Bardzo ważna jest też regularna wymiana szczoteczki do zębów. Jeśli pojawią się na niej pierwsze oznaki zużycia, sięgnij po nową. Zwykle wymienia się ją co około 3 miesiące. Osoby, które myją zęby częściej niż dwa razy dziennie (np. noszące aparat ortodontyczny), muszą ją zmieniać częściej. Na szczoteczkach gromadzą się różne drobnoustroje, poza tym zużyte włosie nie pracuje prawidłowo.

Ważny jest również wybór szczoteczki – czyszczenie przypadkową, np. o zbyt twardym włosiu, może prowadzić do podrażnień i bólu. Wybór szczoteczek jest ogromny – dostępne są m.in. tradycyjne, elektryczne, soniczne. Zawsze dobierajmy szczoteczkę do swoich indywidualnych potrzeb. Osoby o wrażliwych dziąsłach powinny sięgać po te o miękkim włosiu, a wszyscy, którym mocno dokucza kamień nazębny i osad niech wybierają szczoteczki o twardszej końcówce. Wśród szczoteczek marki Jordan każdy znajdzie tę odpowiednią dla siebie.

Szczotkowanie nieodpowiednią pastą. Ważne jest też dopasowanie pasty do potrzeb zębów. Duża oferta obejmuje szeroki wybór produktów – m.in. pasty na nadwrażliwość czy przebarwienia, dedykowane dla stanów chorobowych, łagodzące podrażnienia i inne. Stomatolog powinien pomóc w doborze odpowiedniej pasty do zębów.

Brak nitkowania zębów. Czyszczenie, nawet najlepiej dopasowaną szczoteczką i pastą, nie jest wystarczające. Uzupełnieniem jest także nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Nić dotrze w przestrzenie międzyzębowe, a właśnie tam gromadzą się resztki jedzenia – nie uda nam się tu sięgnąć szczoteczką. Nitkowanie pozwala dokładnie oczyścić płytkę nazębną. Również specjalne płyny pomagają oczyścić trudno dostępne miejsca.

Mycie zębów złą techniką. Kluczowy jest też wybór techniki mycia zębów. Nie jest wskazane ani zbyt mocne szczotkowanie, ani zbyt delikatne. O tym, jak prawidłowo myć zęby, piszemy poniżej – poznaj prawidłowe metody mycia zębów.

SPRAWDZONE TECHNIKI MYCIA ZĘBÓW

Aby zapobiegać chorobom jamy ustnej, warto wiedzieć, które metody szczotkowania zębów pozwolą zachować piękny i zdrowy uśmiech. Jest wiele technik mycia zębów, które różnią się przede wszystkim kierunkami ruchów główki szczoteczki. Poniżej wybrane z nich.

Metoda Stillmanna. Polecana przede wszystkim osobom cierpiącym z powodu odsłaniania się szyjek zębowych. Masująco-oczyszczająca metoda polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni. Wtedy włoski są skierowane w stronę korzeni i przesuwa się je w stronę powierzchni żujących. Ta metoda pomaga usuwać płytkę nazębną, ale też poprawia ukrwienie dziąseł.

Metoda roll. To metoda obrotowo-wymiatająca, polecana osobom o wrażliwych i delikatnych dziąsłach. Jest bardzo delikatna, nie wywołuje bólu. Szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 stopni, a potem wykonuje się ruchy obrotowo-wymiatające. Jej wadą jest niedokładne oczyszczanie powierzchni dodziąsłowej.

Metoda pionowa. Polega na odpowiednim ustawieniu szczoteczki – pionowo do powierzchni zębów przednich. Teraz należy wykonywać ruchy wymiatające.

Metoda pozioma. Dzięki wykonywaniu ruchów w przód i w tył, usuwamy resztki pokarmowe. Tą techniką myjemy powierzchnie żujące zębów bocznych.

JAK MYĆ ZĘBY – WYBÓR ODPOWIEDNIEJ TECHNIKI

Wybór dobrej dla danej osoby metody szczotkowania zależy od różnych czynników – między innymi od stanu uzębienia, stopnia wrażliwości zębów czy wieku. Istotna jest też opinia stomatologa, który na podstawie badania stanu dziąseł i ustawienia zębów w łuku zębowym, oceni, która technika mycia zębów będzie dla nas odpowiednia.

Wiele osób skarży się na krwawienie dziąseł, a to może oznaczać, że stosowana metoda szczotkowania nie jest odpowiednia. Wizyta u specjalisty pozwoli wyeliminować problem i dowiedzieć się, jak prawidłowo myć zęby, by były czyste i zdrowe.

Podobne posty

Stosowanie pasty do zębów z fluorem wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

Pasta z fluorem czy bez? Po co w paście znajduje się fluor?

Pasty z fluorem to z pewnością najpopularniejsze produkty do higieny jamy ustnej. Jeszcze niedawno w szkole przeprowadzano obowiązkową fluoryzację zębów u dzieci. Od pewnego czasu…

Czytaj więcej
Do czyszczenia języka może posłużyć zwykła szczoteczka lub z czyścikiem

Czyszczenie języka podczas mycia zębów. Jak czyścić język?

Czyszczenie języka – dlaczego jest istotne? Czyszczenie języka jest ważne, ponieważ na chropowatej części języka często gromadzą się bakterie, które mogą być źródłem nieświeżego oddechu.…

Czytaj więcej
Regularne kontrole u dentysty pozwalają wcześnie wykryć choroby zębów.

Choroby zębów i przyzębia: najczęstsze dolegliwości w jamie ustnej

Choroby zębów i przyzębia to problem, który codziennie dotyka całkiem spory odsetek populacji. Mogą one przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek, kondycję czy…

Czytaj więcej