Mycie zębów to codzienny nawyk pielęgnacyjny, który powinien nam towarzyszyć od najmłodszych lat. Niestety, jak pokazują statystyki, nie wszyscy o tym wiedzą. I pomimo prowadzenia wielu akcji promocyjnych w szkołach, przedszkolach oraz mediach, nadal istnieją osoby, które wierzą w szkodliwe mity dotyczące higieny jamy ustnej.

zdrowy uśmiech

POLACY A HIGIENA JAMY USTNEJ

Dane dotyczące higieny jamy ustnej są bardzo niepokojące. Aż 98% Polaków cierpi z powodu zaawansowanej próchnicy. Natomiast 60% Polaków w ogóle nie myje zębów lub robi to zdecydowanie za krótko. 40% osób praworęcznych zaniedbuje zęby po prawej stronie żuchwy. Ponadto badania pokazują[1], że większość osób nie potrafi prawidłowo operować szczoteczką, a także za mocno dociska ją do zębów i dziąseł. Jeśli chodzi o upodobanie do szczoteczek elektrycznych, to nadal korzysta z nich zaledwie 16% z nas. Najsmutniejszy jest jednak fakt, że aż 3,8 miliona Polaków w ogóle nie posiada w domu szczoteczki do zębów! Efektem takiego postępowania jest to, że przeciętny Polak w wieku 70 lat ma już tylko siedem własnych zębów.

Niestety również z wizytami u dentysty nie jest u nas najlepiej. Statystyki mówią, że kilka milionów Polaków nie bywa u stomatologa nawet jeden raz w roku. Duży wpływ na to mają bez wątpienia wysokie koszty usług dentystycznych oraz często brak możliwości refundacji. Wielu z nas również celowo unika wizyt, kierując się strachem. Warto jednak zrozumieć, że najprostszym sposobem na unikanie częstych odwiedzin u stomatologa jest codzienna, regularna higiena jamy ustnej. W tej kwestii powinno się u nas jeszcze dużo zmienić.

Co zaskakujące, wiele osób trafnie wskazuje sposoby zapobiegania próchnicy takie jak:

  • ograniczenie spożycia cukru;
  • częste szczotkowanie zębów;
  • nitkowanie i płukanie;
  • wizyty u stomatologa.

Jednocześnie aż 70% Polaków przyznaje się, że nie stosuje posiadanej wiedzy w praktyce[2].

CO DAJE MYCIE ZĘBÓW?

Niestety, ale w kwestii mycia zębów nadal można spotkać się z tak szkodliwymi opiniami jak ta, która głosi, że codzienne szczotkowanie można zastąpić zjedzeniem jabłka. Jest to kompletna bzdura! Codzienne mycie zębów rano i wieczorem, a także ich nitkowanie, powinno stanowić zdrowy nawyk każdego człowieka podobnie jak prysznic czy kąpiel.

Co nam daje mycie zębów i dlaczego warto o nie zadbać? Wśród wielu powodów można wymienić:

1. Piękny uśmiech

W dzisiejszym świecie wizerunek jest bardzo ważny. Dbając o zdrowie zębów, zapewniamy sobie świetny wygląd. Piękny, zadbany uśmiech to ogromny atut.

2. Świeży oddech

Brzydki zapach z ust może być poważnym problemem. Jest to bardzo przykre zjawisko – zarówno dla naszego otoczenia, jak i dla nas samych. Właśnie dlatego szczególnie ważne jest wieczorne mycie zębów, aby zapobiec rozwojowi bakterii w jamie ustnej w trakcie snu.

3. Zdrowie

Zaniedbane i chore zęby mogą mieć wpływ na kondycję naszego całego ciała. Efektem nieleczonej próchnicy mogą być np. bóle głowy, zatok, zapalenie gardła.

4. Brak strachu przed dentystą

Wizyta u dentysty nie należy do największych przyjemności w życiu. Jeśli nie chcemy być częstym gościem u stomatologa, wystarczy regularnie i prawidłowo szczotkować zęby, dbając skrupulatnie o ich zdrowie. Wtedy wizyty u dentysty ograniczą się wyłącznie do regularnych przeglądów.

5. Odporność

Zarazki i bakterie dostają się do naszego organizmu głównie przez jamę ustną. Regularne dbanie o jej higienę pozwala szybko je usunąć i, co za tym idzie, zapobiega rozwojowi wirusów, bakterii i chorób będących skutkiem ich namnażania.

ILE POWINNO TRWAĆ MYCIE ZĘBÓW?

Podstawową zasadą higieny jamy ustnej jest mycie zębów rano oraz wieczorem. Dokładne szczotkowanie zębów pozwoli nam usunąć nagromadzone bakterie. Powinno ono trwać 2-3 minuty. Tyle wystarczy, aby zmiękczyć osad nazębny oraz usunąć go. W tym czasie zawarty w paście fluor zdąży wniknąć i wzmocnić nasze zęby. Ważne, aby nie przesadzać z siłą dociskania szczoteczki do zębów oraz dziąseł. Zbyt mocne szczotkowanie może prowadzić do powstawania ran, a w efekcie nawet do paradontozy.

Nie zapominajmy również o nitkowaniu zębów. Nitkowanie polega na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych ze zgromadzonych tam resztek jedzenia. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju szkodliwych bakterii, a w efekcie do powstania próchnicy. Warto również płukać jamę ustną płynem, który dodatkowo pomoże nam pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, których nie usunęliśmy w trakcie szczotkowania.

[1] https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/co-dolega-polakom-,kto-sie-boi-dentysty–az-98-proc–doroslych-polakow-prochnica-i-choroby-przyzebia,artykul,92068503.html

[2] https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,20553311,60-proc-polakow-w-ogole-nie-myje-zebow-trzonowych-albo-robi.html

Podobne posty

Stosowanie pasty do zębów z fluorem wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

Pasta z fluorem czy bez? Po co w paście znajduje się fluor?

Pasty z fluorem to z pewnością najpopularniejsze produkty do higieny jamy ustnej. Jeszcze niedawno w szkole przeprowadzano obowiązkową fluoryzację zębów u dzieci. Od pewnego czasu…

Czytaj więcej
Do czyszczenia języka może posłużyć zwykła szczoteczka lub z czyścikiem

Czyszczenie języka podczas mycia zębów. Jak czyścić język?

Czyszczenie języka – dlaczego jest istotne? Czyszczenie języka jest ważne, ponieważ na chropowatej części języka często gromadzą się bakterie, które mogą być źródłem nieświeżego oddechu.…

Czytaj więcej
Regularne kontrole u dentysty pozwalają wcześnie wykryć choroby zębów.

Choroby zębów i przyzębia: najczęstsze dolegliwości w jamie ustnej

Choroby zębów i przyzębia to problem, który codziennie dotyka całkiem spory odsetek populacji. Mogą one przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek, kondycję czy…

Czytaj więcej