Wybór szczoteczki do zębów dla dorosłych i dzieci zdaje się z pozoru prosty. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się wiele modeli szczoteczek o różnych parametrach. Do wyboru mamy: szczoteczki manualne, elektryczne, soniczne czy bambusowe. Ponadto każda z tych kategorii posiada własne parametry. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla siebie oraz członków swojej rodziny? Poznaj wady i zalety wszystkich modeli i wybierz te najlepsze!
August 3, 2020
Historia szczoteczki do zębów
Ludzie od wieków starali się dbać o higienę jamy ustnej. Na początku w tym celu używano gałązek, wykałaczek, nici lnianych, piór czy rybich ości. Pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w Chinach około 1498 roku. Popularne było również używanie kredy oraz sody oczyszczonej. Masową produkcję szczoteczek zapoczątkował William Addis z Anglii w 1780 roku, jednak patent na ten produkt przyznano Hiramowi Wordsworthowi ze Stanów Zjednoczonych w 1885 roku. Konstrukcja pierwszych szczoteczek była skomplikowana. Wywiercano bowiem w kości dużą liczbę otworów i umieszczano w nich sierść niedźwiedzia. Z czasem naturalne włosie zastąpiono syntetycznymi materiałami, np. nylonem. I tak pierwsza szczoteczka do mycia zębów trafiła do sprzedaży w 1938 roku.
Wady i zalety tradycyjnej szczoteczki do zębów
Tradycyjne szczoteczki do zębów dzielimy na różne rodzaje ze względu na rodzaj włosia. Mówi się o poziomach twardości szczoteczek. Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza? Należy je dobierać odpowiednio do typów naszych dziąseł. I tak mamy do wyboru szczoteczki:
Wybierając odpowiednią, warto sięgnąć po opinię dentysty. Zbyt mocne szczotkowanie zębów twardą szczoteczką w przypadku nadwrażliwości dziąseł, może mieć swoje opłakane skutki. Jeśli natomiast mamy typ zębów, który wymaga mocniejszego szczotkowania, a wybierzemy szczoteczkę miękką, wtedy jesteśmy narażenie na większe działanie bakterii, a w efekcie również próchnicy.
Szczoteczka manualna ma wiele swoich zalet, a do głównych należą:
Główne wady szczoteczki manualnej to:
Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza?
Zazwyczaj rozważamy wybór pomiędzy manualną, soniczną a elektryczną. Najważniejsza w całym procesie szczotkowania jest odpowiednia technika. Dlatego należy rozważyć, czy potrafimy umiejętnie myć nasze zęby. I choć może wydawać się to zabawne, stanowi to istotną kwestię. Jeśli umiemy starannie dotrzeć do zakamarków naszej jamy ustnej, wtedy bez problemu możemy pozostać przy szczoteczce tradycyjnej. W takim wypadku decydujący będzie wybór twardości włosia.
Szczoteczki z twardym włosiem doskonale poradzą sobie z nalotem na zębach, np. u osób palących papierosy. Jednak u większości osób najbardziej optymalnym wyborem będzie zakup szczoteczki ze średnim włosiem. Wybierając szczoteczkę, zwracajmy uwagę na rodzaj włóka. Wśród włosków wyróżniamy:
Warto też zwrócić uwagę na budowę szczoteczki. Główka szczoteczki powinna zwężać się ku górze, aby bez problemu dotrzeć w każde miejsce jamy ustnej. Ważnym jest też, aby szczoteczka wykazywała elastyczność, dzięki czemu łatwo będzie można nią czyścić zęby na wielu płaszczyznach. Taką idealną szczoteczką będzie model Jordan Expert Clean lub Jordan Advanced, która za pomocą koloru włosia pokazuje, kiedy szczoteczka powinna zostać wymieniona.
Dobór szczoteczki i metody mycia zębów u dzieci
Szczególnie ważny jest wybór szczoteczki u najmłodszych. Wiąże się to z nauką dbania o higienę jamy ustnej. Powstaje pytanie, jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza dla dzieci? Odpowiedź jest prosta! Szczoteczka dla dzieci powinna być przede wszystkim miękka i… kolorowa! Zachęćmy nasze dzieci do codziennej higieny poprzez zabawę. Dzięki dziecięcej linii szczoteczek Jordan jest to naprawdę proste. W kolekcji znajdziemy bowiem szczoteczki, których mogą używać rodzice od pierwszych dni życia swojego dziecka.
Poza szczoteczką bardzo ważna jest również technika mycia zębów. Zadbajmy o rzetelną naukę naszego malucha w tek kwestii. Dobierając metodę szczotkowania, skupmy się przede wszystkim na systematyczności oraz dokładności wykonywanej czynności.
Wśród technik mycia zębów u dzieci wyróżniamy: