Wszyscy, którzy zmagają się z nadwrażliwością zębów wiedzą, jak uciążliwa jest to przypadłość. Ból związany z problemem jest tak dotkliwy, że często uniemożliwia normalne funkcjonowanie i ogranicza spożywane przez nas pokarmy. Choć dolegliwość nie jest groźna dla zdrowia, to bywa szalenie przykra. Dlatego warto wiedzieć, skąd się bierze nadwrażliwość zębów i jak ją leczyć, by ulżyć sobie w cierpieniu i na nowo odkrywać ulubione smaki.

nitkowanie zębów nicią jordan easy reach

NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW. SKĄD TEN PROBLEM?

Odczuwanie dotkliwego, przeszywającego bólu zębów podczas spożywania zimnych i gorących napojów – oto główny objaw nadwrażliwości zębów. Jest to problem dość powszechny, z którym zmaga się coraz więcej ludzi. A jaka jest jego geneza? Szkliwo, które zwykle tworzy na zębach szczelną, nieprzepuszczalną warstwę, której zadaniem jest chronić unerwioną zębinę, zostaje uszkodzone. Najczęściej dzieje się tak w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji zębów, ale też w efekcie wad zgryzu czy bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami najczęściej występującego na tle nerwowym. Regularne naciski powodują przeciążenie zębów, uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie niezwykle wrażliwej zębiny, która nie jest już chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Jakie są najczęstsze przyczyny nadwrażliwości?

  • Dieta bogata w owoce cytrusowe i kwaśne soki
  • Spożywanie gazowanych napojów
  • Bruksizm
  • Wady zgryzu
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt mocne szorowanie zębów wybielającymi pastami, które prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych i uszkodzenia szkliwa
  • Szkodliwe nawyki – palenie papierosów, picie alkoholu, obgryzanie paznokci

Wszystko to sprawia, że nasze zęby stają się dużo bardziej czułe na wpływ czynników zewnętrznych – szczególnie na bardzo zimne i bardzo ciepłe potrawy oraz napoje. Ból, który pojawia się przy jedzeniu lodów czy piciu gorącej kawy jest bardzo uciążliwy – przeszywający i silny.

CO NA NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW? DOBRE NAWYKI!

A jak leczyć nadwrażliwość zębów, żeby uchronić się przed bolesnymi konsekwencjami? Musimy przede wszystkim zacząć z głową dbać o swoje zęby. Ograniczmy szkodliwe nawyki – oduczmy się obgryzania paznokci i skórek, zagryzania ołówków, otwierania zębami butelek. Jeśli mamy wadę zgryzu, udajmy się do ortodonty, który zaleci stosowne leczenie. Podobnie w przypadku bruksizmu – tutaj pomóc może terapia, która nauczy nas radzić sobie z emocjami. Doraźnie zaś wsparciem dla obciążonych zębów i mięśni będzie szyna zakładana na noc, która skutecznie ograniczy nacisk szczęk na siebie i zapobiegnie ścieraniu szkliwa.

Istotna jest również przemyślana, rozsądna dieta. Nie musimy całkowicie rezygnować z kwaśnych potraw, soków i owoców, ale spożywajmy je w mniejszych ilościach. Pijmy dużo wody niegazowanej, dołączmy też napary z szałwii, które złagodzą ewentualne ranki w jamie ustnej i będą pozytywnie wpływać na zęby.

NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW – JAK LECZYĆ?

Co pomaga na nadwrażliwość zębów? Oczywiście odpowiednia pasta do zębów. Wybierajmy produkty o delikatnych formułach, wzbogacone o substancje wzmacniające szkliwo. Świetnie sprawdzi się pasta do zębów Cavity Defense marki Jordan o świeżym, łagodnym smaku. Znajdziemy tu kombinację składników idealnych dla osób zmagających się z problemem nadwrażliwości: fluor oraz 9,9% ksylitolu. Mieszanka taka zapewnia kompleksową ochronę przed remineralizacją. Do tego cynk, który pomoże usunąć płytkę nazębną. Co ważne, pasta jest delikatna dla szkliwa, dzięki czemu nadaje się do ochrony nadwrażliwych zębów. Dla osób, które zastanawiają się, jak leczyć nadwrażliwość zębów, taka pasta będzie najlepszą odpowiedzią.

Istotna jest również sama technika szczotkowania zębów. Żeby uniknąć problemu odsłoniętych szyjek zębowych, powinniśmy stosować metodę wymiatania. Szczoteczkę przykładamy do dziąsła pod kątem 45 stopni i przesuwamy ruchem ku dołowi – od dziąsła do końca zębów. Powtarzamy w całej jamie ustnej, dokładnie wymiatając resztki pokarmów. Zaopatrzmy się w szczoteczkę o miękkim włosiu, delikatną dla szkliwa.

Kolejna ważna kwestia – nici dentystyczne. To coś, o czym zwykle zapominamy, tymczasem resztki jedzenia gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych mogą się rozkładać, prowadząc do namnażania się bakterii. Świetnie sprawdzi się Easy Reach Flosser marki Jordan, czyli połączenie nici i wykałaczki. Flosser pozwoli nam dotrzeć nawet do niedostępnych miejsc i wyczyścić przestrzenie między zębami trzonowymi. Na koniec wypłuczmy jamę ustną odpowiednim płynem, który pomoże nam skutecznie leczyć nadwrażliwość zębów. Zabiegi te powtarzajmy codziennie, a z pewnością odczujemy znaczną poprawę. I nareszcie będziemy mogli cieszyć się smakiem ukochanych lodów!

Podobne posty

Stosowanie pasty do zębów z fluorem wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

Pasta z fluorem czy bez? Po co w paście znajduje się fluor?

Pasty z fluorem to z pewnością najpopularniejsze produkty do higieny jamy ustnej. Jeszcze niedawno w szkole przeprowadzano obowiązkową fluoryzację zębów u dzieci. Od pewnego czasu…

Czytaj więcej
Do czyszczenia języka może posłużyć zwykła szczoteczka lub z czyścikiem

Czyszczenie języka podczas mycia zębów. Jak czyścić język?

Czyszczenie języka – dlaczego jest istotne? Czyszczenie języka jest ważne, ponieważ na chropowatej części języka często gromadzą się bakterie, które mogą być źródłem nieświeżego oddechu.…

Czytaj więcej
Regularne kontrole u dentysty pozwalają wcześnie wykryć choroby zębów.

Choroby zębów i przyzębia: najczęstsze dolegliwości w jamie ustnej

Choroby zębów i przyzębia to problem, który codziennie dotyka całkiem spory odsetek populacji. Mogą one przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek, kondycję czy…

Czytaj więcej