Nitkowanie zębów to nie lada wyzwanie, a jego prawidłowe wykonanie wymaga ugruntowanej wiedzy oraz sporo wprawy. Aby mieć pewność, że oczyszczamy nasze przestrzenie międzyzębowe w odpowiedni sposób, koniecznie musimy poznać tajniki tego zabiegu. Zanim jednak chwycimy za nić, najpierw odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań, które najczęściej pojawiają się przy okazji dyskusji na temat nitkowania.

DLACZEGO WARTO NITKOWAĆ ZĘBY?

Wielu z nas dbałość o higienę jamy ustnej zaczyna i kończy na szczotkowaniu zębów. Niestety, choć regularne wykonywanie tego zabiegu jest niezwykle istotne, to tak naprawdę okazuje się niewystarczające. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nawet najdokładniejsze szczotkowanie nigdy nie pozwoli nam na usunięcie wszystkich pozostałości pokarmowych znajdujących się w kieszonkach dziąsłowych. Pamiętajmy, że rezygnacja z nitkowania zębów prowadzi do rozkładu resztek jedzenia, który z kolei przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł oraz do powstawania próchnicy.

JAK CZĘSTO NITKOWAĆ ZĘBY?

Chcąc poprawić kondycję naszej jamy ustnej, zazwyczaj sięgamy po nić dentystyczną. Zdarza się jednak, że nie wiemy, jak często należy nitkować zęby i z tego powodu nasze wysiłki czasami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie zapominajmy, że zbyt rzadkie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych okaże się bezowocne i nie ochroni nas przed próchnicą, natomiast zbyt częste nitkowanie przyczyni się do powstawania problemów z dziąsłami. Jak często więc należy sięgać po nić dentystyczną? Najlepiej robić to dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

NITKOWANIE ZĘBÓW. PRZED CZY PO SZCZOTKOWANIU?

Skoro wiemy już, jak często należy czyścić przestrzenie międzyzębowe, to zastanówmy się teraz, czy zabieg nitkowania powinien odbywać się przed, czy po umyciu zębów. Otóż, aby mieć pewność, że prawidłowo dbamy o higienę naszej jamy ustnej, zawsze chwytajmy za nić dentystyczną tuż przed szczotkowaniem. Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się resztek pokarmowych zalegających w kieszonkach dziąsłowych i sprawimy, że naszcza szczoteczka dotrze we wszystkie zakamarki naszych zębów.

JAKĄ NIĆ DENTYSTYCZNĄ WYBRAĆ?

Wybór nici dentystycznej zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jaki jej rodzaj sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej?

  • Płaska nić Jordan Easy Slide polecana jest przede wszystkim osobom, które borykają się z problemem wąskich przestrzeni międzyzębowych. Pokryta fluorem nić jest bardzo delikatna dla dziąseł i nie strzępi się podczas stosowania. Używać jej mogą również dzieci powyżej 6. roku życia;
  • Nić Jordan Everyday przeznaczona jest do codziennej pielęgnacji naszych zębów i dziąseł. Dzięki woskowanej powierzchni z łatwością wchodzi w przestrzeń międzyzębową, dokładnie oczyszczając ją z resztek pokarmowych. Dodatkowym atutem nici Everyday jest jej świeży, miętowy smak;
  • Nić Expand najlepiej sprawdza się u osób z normalnymi i szerokimi przestrzeniami międzyzębowymi. Nić rozszerza się przy kontakcie ze śliną i w ten sposób skuteczniej usuwa pozostałości jedzenia znajdujące się między zębami;
  • Jeśli na naszych zębach często odkłada się osad, to postawmy na nić Jordan Whitening. Składająca się z włókien o różnej strukturze nić skutecznie usuwa nieestetyczny nalot, eliminuje płytkę nazębną oraz dokładnie oczyszcza zęby z przebarwień od kawy lub herbaty;

JAK PRAWIDŁOWO NITKOWAĆ ZĘBY? INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Skoro wiemy już, jak często należy nitkować zęby, sprawdziliśmy, czy nitkowanie zębów powinno odbywać się przed, czy po szczotkowaniu oraz przeanalizowaliśmy, jaki rodzaj nici okaże się dla nas najlepszy, to nadszedł czas, by zapoznać się z prawidłową techniką oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

Nitkowanie zębów krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie

Na początku wyciągnijmy około 40 cm nici z opakowania i delikatnie ją oderwijmy. Na środkowy palec jednej ręki nawińmy 20 cm nici, a na ten sam palec u drugiej ręki 14 cm. Pozostałe 6 cm wolnej nici chwyćmy palcami wskazującymi oraz kciukami.

Krok 2: Nitkowanie

Proces nitkowania rozpocznijmy od delikatnego wsunięcia nici między zęby – pamiętajmy, żeby nie robić tego zbyt gwałtowanie, ponieważ jej ostra krawędź może poranić nasze dziąsła. Następnie powoli przesuwajmy nić w górę i dół, starając się dotrzeć do przestrzeni poniżej linii dziąseł. Kiedy zakończymy oczyszczanie jednej przestrzeni międzyzębowej i zamierzmy zabrać się za kolejną, nigdy nie zapominajmy o użyciu świeżego fragmentu nici – dzięki temu unikniemy przenoszenia resztek jedzenia po całej jamie ustnej.

Krok 3: Szczotkowanie i płukanie

Nitkowanie zębów zakończmy dokładnym oczyszczeniem ich za pomocą szczoteczki, a następnie wypłuczmy jamę ustną płynem do płukania.

CO OPRÓCZ NITKOWANIA, CZYLI DODATKOWE SPOSOBY NA ZDROWE ZĘBY

Choć oczyszczenie zębów za pomocą nici powinno jak najszybciej znaleźć się w naszej codziennej rutynie, to warto pamiętać także o innych jej elementach, które okazują się równie istotne. Jakich?

Szczotkowanie to podstawa

Zęby należy oczyszczać za pomocą szczoteczki co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli jednak naprawdę zależy nam na kondycji naszej jamy ustnej, postarajmy się szczotkować je po każdym posiłku.

Płukanie jamy ustnej

Jedną z najistotniejszych zalet płynu do płukania ust jest fakt, że dociera do miejsc, które pominęliśmy w trakcie szczotkowania i nitkowania. Dlaczego jeszcze warto go stosować? Przede wszystkim dlatego, że płyn zmniejsza ilość płytki nazębnej, tym samym minimalizując ryzyko powstania próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Regularne wizyty u dentysty

Nigdy nie rezygnujmy z wizyt kontrolnych u naszego dentysty. Podczas takiego spotkania stomatolog dokładnie sprawdzi stan naszego uzębienia i wychwyci wszelkie nieprawidłowości – także te, których sami nie bylibyśmy w stanie zauważyć.

Podobne posty

Stosowanie pasty do zębów z fluorem wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

Pasta z fluorem czy bez? Po co w paście znajduje się fluor?

Pasty z fluorem to z pewnością najpopularniejsze produkty do higieny jamy ustnej. Jeszcze niedawno w szkole przeprowadzano obowiązkową fluoryzację zębów u dzieci. Od pewnego czasu…

Czytaj więcej
Do czyszczenia języka może posłużyć zwykła szczoteczka lub z czyścikiem

Czyszczenie języka podczas mycia zębów. Jak czyścić język?

Czyszczenie języka – dlaczego jest istotne? Czyszczenie języka jest ważne, ponieważ na chropowatej części języka często gromadzą się bakterie, które mogą być źródłem nieświeżego oddechu.…

Czytaj więcej
Regularne kontrole u dentysty pozwalają wcześnie wykryć choroby zębów.

Choroby zębów i przyzębia: najczęstsze dolegliwości w jamie ustnej

Choroby zębów i przyzębia to problem, który codziennie dotyka całkiem spory odsetek populacji. Mogą one przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek, kondycję czy…

Czytaj więcej